Jaką rolę dla bezpieczeństwa spełniają lusterka samochodowe?

Współcześnie potrzebne

Mało kto wie, że przez wiele lat od narodzin przemysłu motoryzacyjnego, lusterka samochodowe były ekskluzywnym dodatkiem. Obecnie natomiast jest to obowiązkowe wyposażenie każdego auta i bezpieczna jazda bez ich użycia przy współczesnym natężeniu ruchu na drogach byłoby niezwykle utrudniona. Mimo to wielu kierowców wciąż uznaje lusterka za ozdobę, z której nie trzeba korzystać.

Używamy zawsze, wykonujemy manewry

W rzeczywistości wielu wypadków, jakie wydarzyły się na przykład z udziałem kierowców samochodów i motocyklistów można było uniknąć właśnie dzięki patrzeniu w lusterka. Używamy ich za każdym razem, kiedy wykonujemy takie manewry jak wyprzedzanie czy zmiana pasa ruchu w mieście, przy czym oczywiście nie wykonujemy gwałtownych skrętów. O ile jadący za nami samochód łatwo jest zauważyć patrząc w lusterka rzadko, o tyle sprawa z motocyklami nie jest już taka prosta.

W przeciwieństwie do samochodów, motocykl może rozpędzać się niezwykle szybko, a do tego jest po prostu mniejszy, bywa gorzej widoczny, gdy na dodatek posiada ciemne kolory. Jednocześnie motocyklista jest bardziej narażony na poważne urazy, zaś kierowców samochodów chronią jednak blachy wokół niego.

Dodatkowo zdarzyło

Istotne jest to, jak ustawiamy lusterka samochodowe. Szkoły uczą, aby w każdym z lusterek było widać drzwi samochodu. Jednakże jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby ktoś zderzył się sam ze sobą, dlatego część kierowców woli mieć pełne pole widzenia w lusterkach bocznych. Dobrze jest dodatkowo ustawić też lusterko wsteczne, w taki sposób aby wyeliminować martwy punkt. Te proste zabiegi kosztują nas nie więcej niż kilka minut, a mogą nam uratować życie.