Letnie GP

Zawody odbywają się od 1994 roku. W skład cyklu wchodzi od 6 do 8 zawodów. Planuje się dołączyć Letnie Grand Prix du Pucharu Świata. Jak dotąd skoczkowie podchodzą do tych zawodów niejako treningowo. Letniego Grand Prix odbywały się wg, tych samych zasadach, co konkursy w Pucharu Świata do roku 1999.

Od roku 2000 zaczęto wprowadzać zmiany. W sezonie 2000 konkursy odbywały się wg następujących zasad: w konkursie startuje 48 zawodników wyłonionych w kwalifikacjach. Przeprowadzane są trzy serie skoków. W pierwszej skoczkowie podzieleni są na trzy 12 osobowe grupy. Z każdej grupy do następnej serii przechodzi 6 zawodników, z najlepszymi wynikami. W drugiej serii z 24 zawodników połowa awansuje do finałowej rundy. Zwycięża zdobywca największej sumy punktów w konkursie. Tego typu sposób rozgrywania zawodów trwał tylko jeden raz od następnego sezonu wróciły zasady panujące w PŚ.

W sezonie 2002 wprowadzono odmienny sposób oceniania stylu skoku, noty przyznawano jedynie za lądowanie, nie biorąc pod uwagę fazy lotu. Zmiana również nie przyjęła się na stałe. Aktualnie stosuje się zasady z Pucharu Świata. Zawodnicy wyskakują po pokonaniu rozbiegu z porcelanowymi torami, skocznia pokryta jest igielitem, specjalnym tworzywie, które pokrywa zeskok.

Zwycięzcy w Letnim Grand Prix

Wróć